Znajdujesz się tutaj: nascianie24.pl > Architektura > Architektura i sztuka

Panele czy parkiet?

Wykańczając wnętrze swojego domu stajemy z reguły przed dylematem dotyczącym podłóg w danych pokojach, czy pomieszczeniach. Panele czy parkiet? Najwięcej niezdecydowania pojawia się w momencie gdy mamy do wyboru panele albo parkiet. Oczywiście każda z tych opcji posiada zarówno sporo zalet jak i wad. Obie opcje są dobrym rozwiązaniem i w sumie ciężko zadecydować nad górowaniem paneli czy parkietu. Dlatego diabeł tkwi w szczegółach, a w tym wypadku w potrzebach, jakie posiadamy i w efekcie jaki właściwie mamy zamiar uzyskać. Jaka jest więc różnica między panelami na podłodze, a parkietem?

Parkiet wykonany jest z bardzo twardego drewna. Mamy tu do czynienia z parkietem dębowym, bukowym czy wykonanym z drewna bardziej egzotycznego. Parkiet stanowią lite deszczułki z wyprofilowanym, z reguły na wzdłużnych i czołowych krawędziach fryzem połączenia wpust-wypust. Wielkość deszczułek zależy od tego, na jaki rodzaj parkietu się zdecydujemy. Parkiet reprezentuje sobą wszystkie najlepsze cechy podłogi, które powinna ona posiadać. Panele czy parkiet? Wykazuje się elegancją i pełną estetyką. Jest również niesamowicie wytrzymały i raczej odporny na uszkodzenia, głównie przez materiał z jakiego jest wykonany. Nadaje się więc do pomieszczeń, które są eksploatowane. Jednak o parkiet drewniany trzeba wyjątkowo dbać i stosować różne preparaty przeznaczone szczególnie na ten rodzaj podłogi.

Panele na pewno są łatwiejszą opcją wyboru, bowiem w przeciwieństwie do parkietu o wiele szybciej i łatwiej jest je ułożyć w pokoju. Dlatego jeśli sami będziemy sobie sprawiać taką podłogę, to lepiej wybrać panele, z którymi jest mniej pracy. Panele czy parkiet? Mimo że nie są tak wytrzymałe jak parkiet drewniany, to jednak odpowiednio dobrane i ułożone w dobry sposób mogą służyć nam przez wiele lat.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.